پنل اس ام اس » آموزش کار با پنل اس ام اس » کاربردهای انواع وب سرویس چیست؟ راهنمای استفاده از وب سرویس

کاربردهای انواع وب سرویس چیست؟ راهنمای استفاده از وب سرویس

کاربرد انواع وب سرویس در اینترنت
آموزش کار با پنل اس ام اس ۹ خرداد ۱۴۰۳

کاربرد انواع وب سرویس چیست؟ چه زمانی به وب سرویس‌ها نیاز داریم؟ بسیاری از نرم افزارها و سایت‌های ارائه دهنده خدمات در بستر اینترنت از وب سرویس‌ها استفاده می‌کنند. در واقع همه ما بدون اینکه حتی متوجه شویم در روز بارها از وب سرویس‌ها خدمات خود را دریافت می‌کنیم. اگر با نحوه کار Web Service آشنا نیستید و می‌خواهید اطلاع بیشتری در مورد کاربرد آن‌ها به دست آورید، تا انتهای این مقاله همراه فراز اس ام اس باشید.

نحوه کار وب سرویس ها

وب سرویس‌ چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه درک کنیم کاربرد انواع وب سرویس چیست ابتدا باید نحوه عملکرد وب سرویس‌ها را بدانیم. وب سرویس‌ها در واقع قطعه کدهایی هستند که از طریق پروتکل‌های استانداردی مانند HTTP، انتقال دیتا و اطلاعات را بین سرور و کلاینت امکان پذیر می‌کنند. در واقع وب سرویس‌ها پیام‌های کلاینت را دریافت می‌کنند و بر ساس در خواست ارسال شده، پاسخ‌های مناسب را برای آن‌ها می‌فرستند.

یک مثال پرکابرد از وب سرویس‌ها استفاده از پنل پیامکی در نرم افزارها یا سایت‌های مختلف است. برای مثال زمانی که از دستگاه عابر بانک پول برداشت می‌کنید، پیامکی که حاوی اطلاعات تراکنش است برای شما ارسال می‌شود. در اینجا وب سرویسی که متصل به یک پنل پیامکی است اطلاعات را از بانک دریافت می‌کند. سپس این پیام های دریافت شده توسط وب سرویس در اختیار پنل پیامکی قرار می‌گیرد تا برای مشتریان بانک ارسال شود.

آشنایی با انواع پروتکل‌های وب سرویس، استانداردهای انتقال دهنده اطلاعات

هر وب سرویس از استانداردهای مختلفی پشتیبانی می‌کند. این استانداردها به شکل‌های مختلفی ارتباط وب سرویس و نرم افزارها را برقرار می‌کنند. بعضی از آن‌ها از پروتکل های XML و بعضی دیگر از پروتکل استاندارد HTTP استفاده می‌کنند. همچنین با اینکه همه آن‌ها نرم افزارها را به وب سرویس متصل می‌کنند اما کابرد آن‌ها ممکن است متفاوت باشد. بسته به نوع کاربرد وب سرویس ممکن است از یک یا چند استاندارد مختلف استفاده شود. برای مثال، در وب سرویس ارسال پیامک ممکن است از استاندارد XML، SOAP یا سایر استانداردها به صورت همزمان استفاده شود. به طور کلی 4 استاندارد مهم برای وب سرویس‌ها وجود دارد:

  • XML (پروتکل XML)
  • SOAP (پروتکل HTTP)
  • WSDL (پروتکل XML)
  • UDDI (پروتکل XML)

 

کاربردهای وب سرویس در ارائه خدمات اینترنتی

کاربردهای انواع وب سرویس چیست؟

تا اینجا با نحوه کار وب سرویس و استانداردهای آن آشنا شدیم. حالا نوبت آن رسیده تا بدانیم کاربردهای انواع وب سرویس چیست؟ گفتیم وب سرویس‌ها در بسیاری از وب سایت‌ها و نرم افزارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در اینجا به چند مورد از کاربردهای عمومی وب سرویس‌ها اشاره می‌کنیم.

کاربرد وب سرویس پیامکی

وب سرویس پیامکی؛ ارسال پیامک‌های انبوه تبلیغاتی

وب سرویس پیامکی یکی از پر استفاده ترین و پرکابرد ترین وب سرویس‌های مورد استفاده در سایت‌ها و نرم افزارها است. شما می‌توانید با استفاده از این نوع Web Service به راحتی از طریق پیامک اطلاعات را بین نرم افزارهای خود منتقل کنید. نقش اصلی وب سرویس‌ها ارسال اطلاعات به مشتریان است. تنها کاری که برای استفاده از این نوع وب سرویس باید انجام دهید خرید سامانه پیامکی رند و قرار دادن کد وب سرویس در نرم افزار یا سایت است.

به این ترتیب می‌توانید برای کاربران یا مشتریان خود بعد از انجام فرآیندهای مد نظر خود در سایت یا نرم افزار، پیامک‌هایی حاوی اطلاعات مهم ارسال کنید. پیامک تکمیل خرید، پیامک پرداخت بانکی، پیامک کد عضویت و … همگی از نمونه کاربردهای وب سرویس پیامکی هستند.

وب سرویس آژانس‌های هواپیمایی پروازهای داخلی – خارجی

.با استفاده از این وب سرویس برنامه نویسان و طراحان در حوزه گردشگری می‌توانند به اطلاعات پروازهای داخلی و خارجی دسترسی داشته باشند. به این ترتیب می‌توانند خدمات فروش بلیط هواپیما را به سادگی انجام دهند. راه اندازی این وب سرویس‌ها بر اساس شرکت ارائه دهنده آن‌ها متفاوت خواهد بود. اما در مجموع کار ساده‌ای است.

البته شرکت‌های هواپیمایی معمولاً در کنار وب سرویس پروازهای داخلی – خارجی از وب سرویس پیامکی نیز استفاده می‌کنند. برای مثال بسیاری از این سایت‌ها با نصب افزونه پیامک وردپرس از امکاناتی مانند خبرنامه‌های پیامکی، فرآیند ورود دو مرحله‌ای از طریق پیامک و ارسال پیامک از طریق فرم تماس بهره مند می‌شوند.

وب سرویس هتل و بلیط هواپیما

 شرکت‌های خدمات گردشگری هتل‌های داخلی – خارجی

وب سرویس هتل نمونه دیگری از کاربرد انواع وب سرویس است. بااستفاده از وب سرویس‌های خدمات گردشگری و رزور هتل آنلاین، برنامه نویسان و طراحان به راحتی می‌توانند بدون هیچ محدودیتی به بانک اطلاعات آنلاین هتل‌ها دسترسی داشته باشند. در واقع زمانی که برای رزرو اتاق به یکی از سایت‌های گردشگری مراجعه می‌کنید اطلاعات هتل‌ها از وب سرویس‌ها دریافت ودر اختیار شما قرار می‌گیرد.

وب سرویس بیمه؛ ارائه خدمات مؤسسات بیمه‌ای در اینترنت

با استفاده از وب سرویس بیمه و API های متصل یه آن می‌توانید در سایت یا نرم افزار خود سرویس‌های بیمه‌ای ارائه کنید. بسیاری از نرم افزارهای پرداختی و بعضی از نرم افزارهای موبایل بانک از این نوع وب سرویس کاربردی استفاده می‌کنند تا به نیازهای کاربران خود پاسخ دهند.

وب سرویس قطار، اتوبوس و خودروهای اجاره ای

 وب سرویس رزرو و خرید بلیط قطار و اتوبوس

یکی دیگر از کاربردهای انواع وب سرویس، ارائه امکان رزرو و خرید بلیط قطار و اتوبوس است. تعداد زیادی شرکت اتوبوسرانی وجود دارند که دریافت اطلاعات از تک تک آن‌ها کار بسیار دشواری است. ولی با استفاده از یک وب سرویس می‌توانید به راحتی به بانک اطلاعاتی آن‌ها دسترسی داشته باشید و خدمات رزرو و خرید بلیط اتوبوس را در نرم افزار یا سایت خود ارائه کنید. همچنین راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز دارای وب سرویسی است که دسترسی به بانک اطلاعاتی تمامی قطارها را برای سایت‌های فروش بلیط آنلاین فراهم می‌کند.

وب سرویس اجاره خودرو، استعلام و رزرو اجاره ماشین از طریق وب سرویس

تعداد زیادی وب سرویس اجاره خودرو برای رزرو آنلاین ماشین‌های اجاره‌ای وجود دارند. در بعضی از موارد وب سرویس‌های گردشگری جامع خود شامل یک API یا وب سرویس اجاره خودرو نیز هستند. همانند سایر موارد این لیست، با اضافه کردن یک تکه کد به نرم افزار یا سایت خود می‌توانید از این وب سرویس‌ها نیز بهره مند شوید. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اجاره خودرو با استفاده از خطوط خدماتی در کنار وب سرویس می‌توانند به بسیاری از نیازهای مشتریان به صورت تلفنی نیز پاسخ دهند.

ارائه خدمات ویژه با استفاده از وب سرویس ارسال پیامک فراز اس ام اس

در این مقاله سعی کردیم به سؤال مهم «کاربرد انواع وب سرویس چیست» پاسخ دهیم و با انواع وب سرویس‌های پرکاربرد آشنا شویم. وب سرویس‌ها می‌توانند به کسب و کار شما کمک کنند تا امکانات فوق العاده ای را در اختیار کاربران قرار دهید و درآمد خود را افزایش دهید. از طرفی کاربران و مشتریان نیز رضایت بیشتری از کسب و کار شما خواهند داشت. شما می‌توانید با استفاده از وب سرویس ارسال پیامک فراز اس ام اس با سرعت بالا و کمترین هزینه ارتباط موثرتری با کاربران خود داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از این وب سرویس کافی است تا با شماره 021-71333036 تماس بگیرید. مشاوران حرفه‌ای ما مشتاق شنیدن صدای گرم شما هستند.

3.7/5 - (3 امتیاز)

در کمتر از چند ثانیه از طریق اینترنت پیامک ارسال کنید!

با خرید پنل پیامک می‌توانید از طریق اینترنت به صورت گروهی و انبوه پیامک ارسال کنید حتی پیامک خود را به شماره‌های مسدود ارسال کنید. علاوه بر ارسال پیامک تبلیغاتی و جذب مشتری، می‌توانید سایت و اپلیکیشن خود را به ابزار قدرتمند پیامک مجهز کنید و پیامک های اعتبارسنجی و اطلاع رسانی ارسال کنید.

برای خرید پنل اس ام اس همین الان با شماره 74853-021 تماس بگیرید.

تعرفه و قیمت پنل اس ام اس

نظر شما چیه؟!

سوال یا نظرتان را برای ما بنویسید، کامنت‌ها برای ما مهم هستند و سریع به انها پاسخ می‌دهیم! ما پاسخ نظرات را از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

خرید سامانه پیامک پیشنهاد ویژه

دستگاه‌ ثبت شماره موبایل زرین (پیشنهاد ما)

دستگاه ثبت شماره موبایل زرین یکی از بهترین و قدرتمندترین دستگاه‌های ثبت شماره موبایل در ایران است که با گارانتی شرکت زرین ارتباطات آسیا ارائه می شود و این دستگاه…

مشاهده امکانات
021-78584000