پنل اس ام اس » مقالات فراز اس‌ام‌اس » بازاریابی چیست و چه روش هایی دارد؟

بازاریابی چیست و چه روش هایی دارد؟

آشنایی با مفهوم بازاریابی
مقالات فراز اس‌ام‌اس ۸ خرداد ۱۴۰۳

بقا و موجودیت کسب‌وکارها در دنیای رقابتی امروز وابسته‌به وجود مشتریان است و بخش مهمی از روند جذب مشتری با کمک بازاریابی انجام می‌شود. بازاریابی معانی متعدد و پیچیده‌ای دارد و با مطالعه این تعاریف تصویر ذهنی ما نسبت به مفهوم بازاریابی شفاف‌تر خواهد شد. با‌توجه‌به اهمیتی که بازاريابي در جذب مشتریان جدید برای کسب‌وکارها دارد، اطلاع از بهترین تعریف بازاریابی در تقویت کسب‌وکار شما موثر خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم به‌منظور آشنایی با انواع بازاریابی و اطلاع دقیق از تعریف بازاریابی به زبان ساده، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

بازاریابی؛ فرآیند هدایت کالا و خدمات از تولید کننده به‌سمت مصرف کننده

برای درک بهتر مفهوم بازاریابی، پاسخ به سوال بازاریابی چیست را با یک تعریف ساده از انجمن اساتید بازاريابي شروع خواهیم کرد. بر‌اساس این تعریف، بازاریابی به اجرای فعالیت‌هایی در فضای کسب‌وکار گفته می‌شود که کالا و خدمات را از سمت تولیدکننده به سمت مصرف‌کننده هدایت می‌کند. این تعریف ساده نشان می‌دهد که فعالیت‌های بازاریابی در موفقیت یک کسب‌وکار تاثیر بسزایی دارد؛ اگر این فعالیت به‌درستی انجام نشود، ممکن است تهدید بزرگی برای آن کسب‌وکار به حساب بیاید.

تعریف بازاریابی به‌عنوان هدایت‌‌کننده کالا به سمت مصرف‌کننده

خلق، ارتباط، تحویل و تبادل پیشنهادها؛ مهم‌ترین وظایف کار بازاریابی

در‌حال‌حاضر بهترین تعریفی که برای بازاریابی وجود دارد، تعریف انجمن بازاریابی آمریکا است. بر‌اساس تعریف این انجمن، بازاریابی به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و فرآیندهایی گفته می‌شود که به خلق، ارتباط، تحویل و تبادل پیشنهادها مربوط می‌شود. این مبادله‌ها برای مشتریان، کارفرما و در نهایت جامعه، ارزشمند خواهند بود.

در‌حال‌حاضر بسیاری از برندهای معتبر دنیا از روش‌های مختلف بازاریابی برای جذب و ارتباط با مشتریان استفاده می‌کنند. پیامک‌های تبلیغاتی که روزانه از برندهای مختلف می‌بینید، یکی از رایج‌ترین روش‌های بازاریابی هستند. در این روش برندهای مختلف با استفاده از یک سامانه پیامک و متن تبلیغاتی کوتاه جذاب و تاثیرگذار، با در نظر گرفتن تخفیف، شرکت دادن مشتریان در قرعه‌کشی و مسابقات، آن‌ها را به بررسی و خرید محصولات تشویق می‌کنند. این مجموعه اقدامات در بازاريابي، نقش موثری در تبدیل افراد به مشتریان وفادار خواهد داشت.

بازاریابی باعث افزایش تمایل تولید کننده با مصرف کننده می‌شود

5 گام اصلی بازاریابی برای افزایش میزان فروش کدامند؟

اطلاع از اینکه مراحل بازاریابی چیست؟ به شما در برداشتن گام‌های صحیح و دستیابی سریع‌تر به نتیجه کمک می‌کند. 5 مرحله زیر منجر به افزایش فروش و رشد بازاریابی برای کسب‌وکار شما می‌شود. فراموش نکنید که یادگیری قوانین به‌صورت حرفه‌ای کمک می‌کند تا از پس هر مسئله‌ای بر بیایید.

۱- شناخت کافی از کسب‌وکار؛ روش برنامه‌ریزی برای طی مسیر بازاریابی

برای شروع بازاریابی و ایجاد یک کمپین تبلیغاتی باید قبل از هر چیز از کسب‌وکار خود شناخت کافی داشته باشید. شناخت کافی از کسب‌وکار باعث می‌شود تا برای همه قدم‌های خود با‌توجه‌به اهداف و ماموریت‌تان برنامه‌ریزی کنید.

۲- تعیین بازار هدف؛ راهی برای کمک به پیاده‌سازی استراتژی‌های بازاریابی موثر

تعیین بازار هدف در مراحل بازاریابی کمک می‌کند تا استراتژی موثرتر و موفق‌تری داشته باشیم. برای تعیین بازار هدف به بهترین نحو باید به همه اطلاعاتی که از مشتری ایده‌آل خود دارید، توجه کنید. تهیه اطلاعات دموگرافیک مشتریان همچون جنسیت و سن و تحلیل رفتار و تصمیمات آن‌ها به تعیین بازار هدف کمک خواهد کرد. بازار هدف، گروهی از مشتریان هستند که دوست داریم صدای ما را بشنوند و همیشه در لیست مشتریان ما قرار بگیرند. با ارسال پیامک انبوه از طریق نرم افزار ارسال پیام انبوه در واتساپ می‌توانیم محصولات و خدماتمان را به این گروه معرفی کنیم.

تعیین بازار هدف؛ بهترین روش ‌برای افزایش بازدهی استراتژی‌‌های بازاریابی

۳- تحلیل رقبا؛ روش‌ آشنایی با نقاط ضعف و قوت رقبا در بازاریابی

هر کسب‌وکاری رقبایی دارد که فعالیت‌هایی مشابه با آن‌ها انجام می‌دهند. تا زمانی‌که شناخت دقیقی از رقبا نداشته باشید، قادر نخواهید بود تا در عرصه پر رقابت امروز از آن‌ها پیشی بگیرید. با زیر ذره‌بین قرار‌دادن فعالیت رقبای اصلی قادر خواهید بود که نقاط ضعف و قوت‌شان را شناسایی کرده و با یک برنامه بازاریابی مناسب، اکثر مشتریان را از آن خود کنید. با تجزیه و تحلیل رقبا به این نکته پی خواهیم برد که با چه کسانی و بر سر چه چیزی در حال رقابت هستیم. همچنین بعد از این تحلیل متوجه خواهیم شد که در چه بخش‌هایی می‌توانیم وارد بازار رقابت شویم. تا زمانی‌که از تحلیل رقبایتان غافل باشید، از طرح‌ها و استراتژی‌های آن‌ها نیز اطلاعی نخواهید داشت.

۴- مشخص کردن اهداف بازاریابی؛ گامی موثر برای دستیابی به اهداف فروش

در مرحله تعیین اهداف بازاریابی، اهداف خاصی که می‌خواهید در اولویت قرار بگیرند را مشخص کنید. این موضوع روی اهداف فروش شما تاثیر مستقیم خواهند گذاشت؛ بنابراین اول به این سوال پاسخ دهید که مهم‌ترین اهداف شما در بازاریابی چیست؟ یا بهتر است بگوییم که می‌خواهید با بازاریابی به چه دستاوردی برسید؟ این اهداف می‌توانند ماهیت کوتاه‌مدت یا بلند‌مدت داشته باشند. اهداف کوتاه‌مدت باید به‌گونه‌ای تعیین شوند که مانند پله شما را به اهداف بلند‌مدت برساند.

۵- طراحی استراتژی بازاریابی؛ روشی برای تعیین مسیر پیش‌روی مارکتینگ

طراحی استراتژی بازاریابی کمک می‌کند تا مسیر پیش‌رو برایتان کاملا مشخص شود. با انجام این کار دقیقا متوجه می‌شوید که برای رسیدن به هر هدف بازاریابی، باید چه کارهایی انجام دهید. همچنین به شفاف‌سازی این موضوع کمک می‌کند که آیا هدفتان درست و واقع‌بینانه است یا نیاز به تغییر دارد.

بازاریابی مستقیم و دهان‌به‌دهان؛ دو نمونه از مشهورترین انواع روش‌های بازاریابی

تعیین استراتژی صحیح بازاریابی برای حوزه‌ای که در آن فعالیت دارید، یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت کسب‌وکار شماست. با به‌کارگیری روش‌های بازاریابی شاهد افزایش فروش، تبدیل شدن به برند، افزایش درآمد در نتیجه پیشرفت یک کسب‌وکار خواهیم بود. به‌طورکلی برترین روش‌های بازاریابی را می‌توان به گروه‌های زیر تقسیم کرد.

روش‌های بازاریابی بسته به نوع کسب‌و‌کار متفاوت هستند

بازاریابی محتوایی؛ روش درست معرفی کسب‌وکار به مشتریان

بازاریابی محتوایی یکی از بهترین روش‌هایی است که برندهای موفق با استفاده از آن، برند خود را به مشتریان معرفی می‌کنند. در این نوع بازاریابی کسب‌وکارها امکان این را دارند که از طریق شبکه‌های اجتماعی، اینفوگرافیک، بلاگ، پادکست و ویدیو پیام خود را به مخاطب برسانند.

مثلا تا مدت‌ها پیش، پخش کارت ویزیت که نوعی از بازاریابی محتوایی به حساب می‌آید، یکی از راه‌های مرسوم برای معرفی برند به مخاطبان محسوب می‌شد؛ اما این روزها کارت ویزیت الکترونیکی جایگزین روش‌های سنتی شده‌است. استفاده از این کارت یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین شیوه‌های بازاریابی محتوایی محسوب می‌شود. به کمک این روش می‌توان یک ارتباط پایدار و تعاملی با مشتری ساخت و یک قدم بزرگ از رقبا فاصله گرفت.

استفاده از بازاریابی محتوایی در افزایش فروش کسب‌وکارها موثر است

بازاریابی مستقیم؛ بهترین راه برای فروش بدون واسطه کالاها و خدمات 

بازاریابی مستقیم به فروش کالاها و خدمات به‌صورت مستقیم گفته می‌شود. در این روش با استفاده از تکنیک‌های تبلیغاتی خاص مانند تماس تلفنی ضبط شده تبلیغاتی باید با مشتریان ارتباط برقرار کرد. در واقع شرکت‌ها در بازاریابی مستقیم باید برای برقراری رابطه بهتر با مشتریان تلاش کنند. این نوع بازاریابی یک مزیت بسیار مهم دارد. شما فقط با افرادی ارتباط دارید که واقعا به کالا و خدمات شما علاقه‌مند هستند. در نتیجه می‌توانید همه تمرکز خود را روی بازار هدفتان بگذارید. اگر قصد ارسال پیام ضبط شده تبلیغاتی با قیمت مناسب برای جذب مشتری و مخاطب دارید، خرید شماره تلفن مجازی و استفاده از آن به این منظور را به شما توصیه می‌کنیم.

بازاریابی دهان به دهان؛ ترفند افزایش فروش با اشتراک‌گذاری تجربه خرید

فراموش نکنید که مردم تجربه خود از خرید محصول را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. این روش را می‌توان یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی دانست؛ زیرا افراد خیلی راحت به پیشنهادهای اطرافیانشان اعتماد می‌کنند و تمایل به استفاده از تجربه آن‌ها دارند. وظیفه شما در این نوع بازاريابي این است که تجربه خوبی برای مشتریان بعد از خرید رقم بزنید. در این صورت آن‌ها درباره شما با دیگران صحبت خواهند کرد. این موضوع به برندسازی بدون صرف هزینه نیز کمک می‌کند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی؛ افزایش فروش با تولید محتوای جذاب

در روش بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌توان محتوای مفید و مرتبط را به رسانه‌های اجتماعی ارسال کرد. این روش کمک می‌کند تا برای محصولات و صفحات فرود مخاطبان بسیاری جذب کنید. علاوه‌بر این، به‌راحتی امکان افزایش ترافیک سایت و استفاده از شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یک ابزار مکمل برای تبلیغات وجود دارد. محتوای شما باید جذاب و کاربرپسند باشد و نیاز او را برطرف کند؛ طوری که برای یافتن پاسخ سوالاتش نیازی به جستجوی مجدد نداشته باشد. 

بازاریابی درونگرا و برونگرا؛ راهی برای ارتباط با مشتریان از طریق تولید محتوای ارزشمند

در بازاریابی درونگرا این امکان را خواهید داشت تا بدون صرف هزینه بالا با مشتریان ارتباط برقرار کنید. در این روش، با تولید محتوای ارزشمند مثل وبلاگ، برای تعداد بالایی از مخاطبان ارزش ایجاد می‌شود. در نتیجه با اجرای یک بازی برد برد، نام برند به مشتری معرفی خواهد شد. در‌واقع با تولید اطلاعات ارزشمند و از بین بردن دغدغه‌های مخاطبان، می‌توان آن‌ها را به مشتریانی وفادار تبدیل کرد. بازاریابی برون‌گرا نسبت به روش‌های قبلی هزینه بیشتری دارد؛ بنابراین فراموش نکنید که این روش بازاریابی اگر به‌صورت اصولی انجام نشود تاثیر مثبتی برای کسب‌وکارتان نخواهد داشت. تبلیغات به‌ازای کلیک، تبلیغات در گوگل، تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، بیلبوردها و تبلیغات چاپی نمونه‌هایی از بازاریابی برونگرا هستند.

تبلیغات کلیکی و تلویزیونی و بیلبوردی؛ مشهورترین روش‌های بازاریابی برونگرا

اس ام اس مارکتینگ، روش موثر برای بازاریابی در زمان کوتاه

اس ام اس مارکتینگ یکی از بهترین گزینه‌ها و محبوب‌ترین روش‌های بازاریابی محسوب می‌شود. با این روش قادر خواهید بود در هر زمانی صدای خود را به گوش مخاطبان برسانید. همچنین، ذهن مخاطبان بسیاری را با این روش درگیر خواهید کرد. به این منظور، فقط کافی‌ است با‌توجه‌به نوع کسب‌وکارتان یک متن مناسب برای تبلیغات در نظر بگیرید. سپس پیام خود را با هزینه‌‌ای مقرون‌به‌صرفه با استفاده از سامانه ارسال پیام کوتاه به دست مخاطبان برسانید.

فراموش نکنید که انتخاب نوع متن بسیار مهم است. مثلا اگر صاحب مشاور املاک هستید، باید با استفاده از یک متن زیبا برای تبلیغ مشاور املاک خود با مشتریان‌تان ارتباط موثر برقرار کرده و تعامل خود با آن‌ها را حفظ کنید.

بازاریابی، مجموعه‌ای از روش‌ها و فرآیندها برای افزایش فروش 

در این مقاله به سوال مهم بازاریابی چیست، پاسخ دادیم و گفتیم که بازاریابی شامل چه فعالیت هایی میشود. بازاریابی به‌عنوان حلقه واسط بین مشتریان، محصولات و برند، باعث کسب سود بیشتر برای کسب‌وکار ‌می‌شود و یک رابطه پایدار بین مشتریان و محصولات ایجاد می‌کند. با تهیه پنل پیامکی برای کسب‌وکار خود و ارسال پیامک‌های تبلیغاتی جذاب برای مشتریان می‌توانید بازاریابی موثری به‌منظور معرفی خود و فروش بیشتر داشته باشید. در انتها توصیه می‌کنیم اگر نمی‌دانید چطور بفهمیم که اس ام اس خوانده شده، در سایت فراز اس ام اس درباره آن جستجو کنید تا اطلاعات مفیدی به‌دست آورید.

5/5 - (2 امتیاز)

در کمتر از چند ثانیه از طریق اینترنت پیامک ارسال کنید!

با خرید پنل پیامک می‌توانید از طریق اینترنت به صورت گروهی و انبوه پیامک ارسال کنید حتی پیامک خود را به شماره‌های مسدود ارسال کنید. علاوه بر ارسال پیامک تبلیغاتی و جذب مشتری، می‌توانید سایت و اپلیکیشن خود را به ابزار قدرتمند پیامک مجهز کنید و پیامک های اعتبارسنجی و اطلاع رسانی ارسال کنید.

برای خرید پنل اس ام اس همین الان با شماره 74853-021 تماس بگیرید.

تعرفه و قیمت پنل اس ام اس

نظر شما چیه؟!

سوال یا نظرتان را برای ما بنویسید، کامنت‌ها برای ما مهم هستند و سریع به انها پاسخ می‌دهیم! ما پاسخ نظرات را از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

خرید سامانه پیامک پیشنهاد ویژه

دستگاه‌ ثبت شماره موبایل زرین (پیشنهاد ما)

دستگاه ثبت شماره موبایل زرین یکی از بهترین و قدرتمندترین دستگاه‌های ثبت شماره موبایل در ایران است که با گارانتی شرکت زرین ارتباطات آسیا ارائه می شود و این دستگاه…

مشاهده امکانات
021-78584000