پنل اس ام اس » مقالات فراز اس‌ام‌اس » مارکت پلیس چیست؟ آشنایی با مراحل راه اندازی مارکت پلیس

مارکت پلیس چیست؟ آشنایی با مراحل راه اندازی مارکت پلیس

بررسی مراحل راه اندازی مارکت پلیس در بلاگ فراز اس‌ام‌اس
مقالات فراز اس‌ام‌اس ۲۰ تیر ۱۴۰۳

بیش از 60% فروش اینترنتی جهان در مارکت پلیس‌ها رخ می‌دهد. بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان مانند آمازون یک مارکت پلیس هستند. این مدل کسب‌و‌کار مزایای فراوانی دارد و به‌عنوان یک روش تجارت اینترنتی موفق، سود بالایی را به همراه خواهد داشت. همه صاحبان کسب‌وکار در قدم اول برای راه اندازی مارکت پلیس یا همان فروشگاه اینترنتی سوال‌هایی را در ذهن خود دارند. مارکت پلیس چیست؟ چه تفاوتی با فروشگاه‌های آنلاین دارد؟ چگونه می‌توانیم یک مارکت پلیس راه‌اندازی کنیم؟ در این مقاله از فراز اس‌ام‌اس به این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم. چند دقیقه به مطالعه این مطلب اختصاص دهید تا بدانیم «market place چیست». 

راه‌اندازی marketplace؛ روشی همگام با نیازهای مشتریان برای توسعه فروش برند

مارکت پلیس یا Marketplace پلتفرمی است که به بیشمار از فروشندگان امکان فروش و ارائه محصولاتشان در فضای اینترنتی را می‌دهند. برای مثال در بازار طلافروشان تعداد فراوانی طلافروش در کنار هم کار می‌کنند و محصولات خود را به فروش می‌رسانند. در مارکت پلیس این امکان فراهم می‌شود که همه این طلافروشان به صورت اینترنتی یک غرفه برای خود داشته باشند و در یک سایت یا بازار اینترنتی محصولات خود را به فروش برسانند.

اگر قصد دارید تا مارکت پلیس راه اندازی کنید، باید تعداد فروشنده خوب و منطقی دور هم جمع کنید و از آن‌ها بخواهید تا کاری که قبلا به صورت مجزا انجام می‌دادند را حالا در یک محل انجام دهند. ارائه خدمات و محصولات در مارکت پلیس‌ها به کسب‌و‌کارها برای جذب مشتری بیشتر کمک می‌کند. بنابراین آن‌ها کاملاً از پرداخت کمیسیون بابت فروش یا حق عضویت اولیه به شما به عنوان صاحب مارکت پلیس راضی و خشنود خواهند بود. برای اعلان فراخوان جذب صاحبان کسب‌وکار در صنف‌های مختلف پیشنهاد می‌کنیم از راه‌های در دسترس و ارزانی مثل خرید پنل اس ام اس استفاده کیند. این سامانه به شما برای دسترسی به سنتی‌ترین فروشنده‌ها نیز کمک خواهد کرد. 

راه‌اندازی marketplace؛ روشی همگام با نیازهای مشتریان برای توسعه فروش برند

تفاوت فروشگاه اینترنتی و مارکت پلیس؛ تفاوت در تعداد فروشندگان!

فروشگاه اینترنتی یا ایکامرس معمولا شامل محصولات و خدمات یک فروشنده یا همان صاحب فروشگاه آنلاین می‌شود؛ بسیاری از کسب‌و‌کارها فروشگاه آنلاین دارند و به صورت مستقل محصولات خود را به دست مشتریان می‌رسانند. در مقابل، مارکت پلیس محلی است که تعداد بیشماری از فروشندگان می‌توانند وارد سیستم آن شوند و محصولات خود را به فروش برسانند. این فروشندگان اغلب خود فروشگاه اینترنتی دارند و از طریق مارکت پلیس، مشتریان را به سایت اصلی خود نیز هدایت خواهند کرد. به‌این‌ترتیب مارکت پلیس‌ها محلی برای تبلیغات و جلب مشتری فروشگاه‌های اینترنتی به شمار می‌روند

تفاوت فروشگاه اینترنتی و مارکت پلیس؛ تفاوت در تعداد فروشندگان!

راه‌اندازی سایت مارکت پلیس در مرحله

برای راه‌اندازی بازار پلیس یا همان فضای اینترنتی برای گردآوری کسب‌وکارهای موجود در یک صنف، باید مراحل مختلفی از جمله شناسایی نیاز را پشت سر بگذرانید. هیچ یک از این گام‌ها را در فرایند راه اندازی مارکت پلیس‌ها را فراموش نکنید؛ چرا‌که هر مرحله نقش اساسی در رشد کسب‌وکارتان خواهند داشت. برای مثال شناسایی پرسونای مخاطب و تقاضای بازار به استفاده از بهترین جملات تبلیغاتی برای جذب مشتری کمک خواهد کرد. در ادامه به بررسی مراحل راه اندازی marketplace می‌پردازیم. 

۱. تعیین تقاضای بازار؛ پتانسیل‌های بازار برای تولید محصول و ارائه خدمات را بشناسید

در گام اول برای ایجاد مارکت پلیس، باید بفهمیم مشتریان چه می‌خواهند و چه چیزی باعث انتخاب شما توسط مشتریان می‌شود. این ترجیح‌های مشتریان توسط عوامل مختلفی مانند نیازها، روند فعلی بازار در عرضه محصول ی ارائه خدمت و قیمت‌گذاری شکل می‌گیرد. چهار مرحله برای ارزیابی ارزش سرمایه‌گذاری در بازار توسط کسب‌وکار شما وجود دارد:

 • تحقیق در مورد روندهای صنعت با مطالعه نحو فعالیت کسب‌وکارها و مشتریان در سال‌های اخیر
 • تحلیل شبکه‌های اجتماعی 
 • اجرای کمپین بازاریابی انبوه 

فراموش نکنید که برای موفقیت در گام اول اجرای مارکت پلیس، باید بدانیم که چگونه یک بازار آنلاین موفق بسازیم؛ این بازار باید تعادل مناسبی را از نظر هزینه، ویژگی‌ها و موقعیت‌یابی ایجاد کند تا انتظارات مشتری را در یک بازار و بازه زمانی خاص برآورده کند. برای به کار گیری هر چهار فاکتوری که معرفی کردیم از ابزارهای قابل اندازه‌گیری مثل اس ام اس پنل استفاده کنید. توجه داشته باشید که در ابتدای مسیر ایجاد مارکت پلیس از روش‌های کم‌هزینه مثل ارسال پیامک هدف‌دار و انبوه برای مدیریت بودجه استفاده کنید. 

تعیین تقاضای بازار؛ یکی از مراحل راه‌اندازی مارکت پلیس

۲. مخاطب هدف برای راه اندازی مارکت بازار را تعریف کنید

پلتفرم بازار آنلاین یا همن مارکت پلیس، متشکل از خریداران و فروشندگان است. برای برنامه‌ریزی موثر به منظور ایجاد مارکت پلیس، باید بدانیم که چگونه هر دو گروه را جذب کنیم. برای جذب خریدار و فروشنده باید ابتدا مخاطبان هدف را شناسایی کنید که با چهار راهکار قابل انجام است:

 • تحلیل رقبا 
 • تعیین تقریبی مخاطبان هدف 
 • تحلیل مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی 
 • تجزیه و تحلیل محتوای بارگذاری شده در سایت و لید دریافتی از کاربران 

از ابزارهایی مانند Ahrefs و Google Analytics برای کشف محبوب‌ترین عبارات جست‌وجو در Google استفاده کنید؛ این تحقیق‌ها در راستای تعیین عبارت‌های پرطرفدار میان مخاطبان و در نهایت رسیدن به مخاطبان هدف کاربرد دارد. در آخر پیشنهاد می‌کنیم همیشه یک راه فلاین و بدون نیاز به اینترنت مثل تلفن اینترنتی را نیز برای تعامل با کسب‌وکارتان در نظر داشته باشید. 

۳. سومین مرحله از راه‌اندازی مارکت پلیس چیست؟ خلق ارزش افزوده برای مخاطب

برای متمایز شدن از سایر رقبا باید به کاربران خدمت یا محصولی استثنایی ارائه دهید. با افزایش تعداد کسب‌وکارها در یک صنف مشخص، مشتریان بیش از هر زمان دیگری خواستار دریافت وجه تمایز هستند؛ برای افزایش جذابیت پیشنهادهای محصولی یا خدمات کسب‌وکارتان به مخاطب، چند راهکار وجود دارد:

 • تمرکز بر قیمت: به این فکر کنید که چگونه یک وب سایت بازاری بسازید که قیمت‌های بسیار بهتری را به مشتریان ارائه دهد.
 • تمرکز بر راحتی: فرآیند یافتن و خرید محصولات مورد نیاز را برای خریداران آسان‌تر و سریع‌تر کنید.
 • تمرکز دسترسی به بازار: به مصرف‌کنندگان دسترسی به طیف وسیع‌تری از محصولات را ارائه دهید.

برای کشف بهترین راهکارها برای تمایز از رقبا پیشنهاد می‌کنیم از منابع مختلف استفاده کنید. استفاده از منابع به بهترین شکل ممکن برای ایجاد وجه تمایز با رقبا با مطالعه موردهای موفق بازاریابی امکان‌پذیر است. بااین‌حال بیش از مطالعه موردی، پیشنهاد می‌کنیم با صفر تا صد راه‌های تبلیغات آشنا شوید تا بهتر بدانیم «چگونه بازاریابی کنیم».

۴. تعیین مدل درآمدی؛ یکی از مراحل راه اندازی مارکت پلیس ها

برای ایجاد یک مارکت پلیس سودآور، باید برنامه‌ریزی دقیق به منظور تعیین مدل درآمدی داشته باشید. در ادامه این بخش برخی از رایج‌ترین مدل‌های درآمد بازار را بررسیمی‌کنیم. 

 • کمیسیون: تحت این مدل کسب‌و‌کار، شما درصد مشخصی از هر تراکنش را در اختیار صاحبان کسب‌وکارها قرار می‌دهید. 
 • فریمیوم: با استفاده از این مدل، شما قابلیت‌های اولیه بازار را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهید. 
 • عضویت: کاربران برای دسترسی به پلتفرم تجارت الکترونیک شما هزینه‌های ماهانه یا سالانه پرداخت می‌کنند.
 • تبلیغات: با این مدل درآمدی به شرکت‌های شخص ثالث اجازه می‌دهید تا پیشنهادات خود را در پلتفرم شما با هزینه‌ای مشخص تبلیغ کنند.

مدل درآمدی برای صنف‌های مختلف متفاوت است و بر‌اساس میزان تقاضا میزان عرضه و قیمت محصولات و خدمات تعیین می‌شود. 

تعیین مدل درآمدی؛ یکی از مراحل راه اندازی مارکت پلیس ها

۵. راه اندازی و نگهداری؛ دو مرحله پایانی و حیاتی برای تداوم فعالیت مارکت پلیس

برای اطمینان از اینکه بازار آنلاین ایجاد شده ایمن، قابل اعتماد و بدون اشکال است، تما تیم پشتیبانی داشته باشید. پس از راه‌اندازی نیز، تیم توسعه را برای رفع اشکال و بهبودها بر اساس بازخورد کاربر در دسترس نگه دارید. نظارت مستمر و پاسخگویی به ورودی کاربر به اصلاح و بهبود بازار کمک می‌کند و اطمینان می‌دهد که بازار موثر و رقابتی باقی می‌ماند.

مزایای مارکت پلیس برای مشتریان و فروشندگان

علاوه بر صاحبان marketplace ها، مشتریان و فروشندگان نیز می‌توانند از مزایای زیر بهره مند شوند:

 • بازاریابی و فروش محصول در یک مکان پربازدید: فروشندگان می‌توانند در کنار سایت و فروشگاه فیزیکی خود با حضور در مارکت پلیس‌ها یک کانال جدید برای بازاریابی و فروش محصولات خود پیدا کنند. با توجه به این که بازدید کنندگان مارکت پلیس‌ها معمولاً از فروشگاه‌های اینترنتی بیشتر است، شانس دیده شدن در این بازارها بسیار بیشتر خواهد بود. 
 • امکان مقایسه فروشندگان و انتخاب بهترین گزینه در یک مکان: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مارکت پلیس‌ها برای خریداران امکان مقایسه محصولات و قیمت آن‌ها در فروشگاه‌های مختلف است. از آنجایی که معمولاً برای هر محصول چندین فروشنده وجود دارد، خریداران می‌توانند به راحتی بهترین گزینه را از لحاظ قیمت پیدا کنند. این موضوع باعث صرفه جویی در وقت و هزینه خریداران می‌شود. 

در وردپرس با استفاده از افزونه ارسال پیامک دعوت به مشتری برای ارسال نظر در سایت که به افزونه ارسال پیامک نظرسنجی در سایت نیز شناخته می‌شود، این کار را به آسانی انجام دهید.

انواع مارکت پلیس‌ها و بازارهای اینترنتی

اگر قصد راه اندازی مارکت پلیس را دارید گزینه‌ها و روش‌های مختلفی در دسترس شما قرار خواهد داشت که می‌توانید بر حسب نیاز خود از آن‌ها استفاده کنید. به طور کلی بازارهای اینترنتی به 3 دسته تقسیم می‌شوند.

 • مارکت پلیس عمودی یا بازارهای اینترنتی برای فروش یک محصول: یکی از روش‌های راه اندازی مارکت پلیس‌ها، فروش یک محصول یا خدمات توسط تعداد زیادی از فروشندگان و تأمین کنندگان است. به این روش بازار اینترنتی عمودی گفته می‌شود. اسنپ یکی از انواع مارکت پلیس عمودی موفق در ایران است که امکان دریافت خدمات مربوط به تاکسی‌های اینترنتی را توسط تعداد زیادی از رانندگان فراهم می‌کند.
 • مارکت پلیس افقی یا بازار فروش محصولات متنوع: روش دوم راه اندازی مارکت پلیس، ایجاد امکان ارائه محصولات و خدمات متنوع توسط تعداد زیادی از فروشندگان و تأمین کنندگان است. این محصولات و خدمات دارای یک ویژگی مشترک هستند. برای مثال مارکت پلیس‌هایی وجود دارند که خریداران می‌توانند با استفاده از آن‌ها به تعداد زیادی از فروشندگان موبایل در یک محل دسترسی داشته باشند.
 • مارکت پلیس جهانی یا گلوبال: در مارکت پلیس‌های جهانی محدودیتی در نوع محصول و خدمات وجود ندارد. تعداد زیادی از محصولات در زمینه‌های مختلف توسط تعداد بسیار زیادی از فروشندگان ارائه می‌شود. آمازون مثال بسیار خوبی برای این نوع از مارکت پلیس است. در ایران نیز دیجی کالا چنین وضعیتی دارد.

بار راه اندازی مارکت پلیس، کسب و کار پرسودی داشته باشید

در این مقاله تلاش کردیم تا به سؤال مارکت پلیس چیست پاسخ دهیم و با مزایای مارکت پلیس‌ها و انواع آن آشنا شویم همچنین شما متوجه شدید که با استفاده از افزونه دکان می‌توانید فروشگاه اینترنتی خود را به یک مارکت پلیس تبدیل کنید در این حالت دیگر شما رقیب سایر سایت‌ها نیستید بلکه همکار آن‌ها خواهید بود. شما می‌توانید با سرمایه کمتر نسبت به یک فروشگاه آنلاین و با مزایای بیشتر صاحب مارکت پلیس خود شوید و بستر مناسبی برای فروش خدمات و محصولات تأمین کنندگان ایجاد کنید. برای این کار در کنار یک سایت خوب به امکاناتی مانند سامانه پیامکی برای ایجاد ارتباط بهتر بین خریداران و فروشندگان نیاز دارید.

ما در فراز اس ام اس علاوه بر ارائه راهکارهای تبلیغاتی مختلف و خدمات پیامکی مناسب برای سایت‌ها و اپلیکیشن ها اطلاعات مفیدی در مورد هر چیز مرتبط با پیامک از جمله مواردی همچون کد دایورت اس ام اس بدون نرم افزار را در اختیار شما قرار می‌دهیم. از طریق تماس با شماره تلفن‌های موجود در سایت می‌توانید از مشاوره رایگان تلفنی ما بهره مند شوید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

در کمتر از چند ثانیه از طریق اینترنت پیامک ارسال کنید!

با خرید پنل پیامک می‌توانید از طریق اینترنت به صورت گروهی و انبوه پیامک ارسال کنید حتی پیامک خود را به شماره‌های مسدود ارسال کنید. علاوه بر ارسال پیامک تبلیغاتی و جذب مشتری، می‌توانید سایت و اپلیکیشن خود را به ابزار قدرتمند پیامک مجهز کنید و پیامک های اعتبارسنجی و اطلاع رسانی ارسال کنید.

برای خرید پنل اس ام اس همین الان با شماره 74853-021 تماس بگیرید.

تعرفه و قیمت پنل اس ام اس

نظر شما چیه؟!

سوال یا نظرتان را برای ما بنویسید، کامنت‌ها برای ما مهم هستند و سریع به انها پاسخ می‌دهیم! ما پاسخ نظرات را از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

خرید سامانه پیامک پیشنهاد ویژه

دستگاه‌ ثبت شماره موبایل زرین (پیشنهاد ما)

دستگاه ثبت شماره موبایل زرین یکی از بهترین و قدرتمندترین دستگاه‌های ثبت شماره موبایل در ایران است که با گارانتی شرکت زرین ارتباطات آسیا ارائه می شود و این دستگاه…

مشاهده امکانات
021-78584000