پنل اس ام اس » مقالات فراز اس‌ام‌اس » تعریف رمز یکبار مصرف OTP و کاربرد آن در برنامه‌های مختلف

تعریف رمز یکبار مصرف OTP و کاربرد آن در برنامه‌های مختلف

دریافت رمز ورود و تایید عضویت؛ راهی مطمئن برای ورود به حساب کاربری
مقالات فراز اس‌ام‌اس ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

آمار هک‌شدن رمز‌های ثابت بانکی یا پروفایل‌های کاربری مثل اینستاگرام و ایمیل‌ بسیار بالا بود تا وقتی که مسئولین برای بالارفتن امنیت حساب‌های کاربری، به رمز‌های یکبار مصرف روی آوردن. رمز‌های یکبار مصرف انواع مختلفی دارند که میزان امنیت در هرکدام متفاوت است. در ادامه به بررسی مزایای استفاده از رمز یکبار مصرف یا OTP و کاربرد آن می‌پردازیم. اگر قصد راه‌اندازی کسب‌و‌کاری ایمن را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

رمز یک بار مصرف OTP چیست؛ قوی‌ترین راه احراز هویت

رمز یکبار مصرف یا OTP یک رشته اعداد و کارکتر است که برای ابراز هویت کاربر از سوی پنل پیامکی ارسال می‌شود. اهراز هویت به هدف انجام تراکنش یا ورود به یک سامانه انجام می‌شود. استفاده از این رمز‌های یکبار مصرف جلوی فیشینگ (دزدی اطلاعات) از طریق کیلاگر‌ها را می‌گیرد. کیلاگرها نرم‌افزار‌هایی هستند که اطلاعات وارد‌شده روی صفحه وب را ذخیره می‌کنند. طبق استاندارد اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی، رمز‌های یکبار مصرف باید ۷ کارکتر داشته باشند که برای ۶۰ ثانیه اعتبار دارد.

از انواع OTP کد: تایید بیومتریک، اسکن کد QR و دریافت پیامک رمز یکبار مصرف

از انواع OTP کد: تایید بیومتریک، اسکن کد QR و دریافت پیامک رمز یکبار مصرف

مزایای استفاده از رمز یکبار مصرف به‌جای رمز ثابت

مشکلات امنیتی زیادی که مدیران IT و سرور‌‌ها نگران آن بودند، با استفاده از رمز یکبار مصرف از بین رفته است. مشکل رمز‌های ضعیف، استفاده از پسورد‌های یکسان برای چند حساب کاربری یا اشتراک‌گذاری اطلاعات به کمک رمز‌های OTP حل شده است. مدت اعتبار این رمز‌ها امکان دسترسی هکر‌ها را به حساب کاربری افراد، از بین برده است. بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کار برای امنیت بیش‌تر کاربران خود از وب سرویس ارسال کد تایید استفاده می‌کنند. این کد‌ها نیز ‌OTP محسوب می‌شوند و امنیت بالایی دارند.

رمز OTP مقاوم در برابر حملات سایبری

یکبار مصرف برعکس رمز‌های ایستا قابل پیگیری نیستند. به‌همین دلیل از حملات سایبری در امان هستند. به‌طور مثال، رمز ورود ارسال‌شده برای کاربر بعد از مدت کوتاهی اعتبارش را از دست می‌دهد و درصورتی‌که هکر آن را پیگیری کرده باشد، استفاده دوباره از آن ممکن نیست.

رمز OTP خطرات هک‌شدن حساب را از بین می‌برد

رمز OTP خطرات هک‌شدن حساب را از بین می‌برد

کاهش احتمال هک‌شدن رمز‌های یکبار مصرف

رمز‌های OTP براساس الگوریتم‌های تصادفی ساخته می‌شوند. درنتیجه، حدس آن غیرممکن است. رمز‌های یکبار مصرف بر سه اصل ساخته می‌شوند. مدت زمان اعتبار، درخواست از کاربر برای انتخاب یک گزینه امنیتی یا طرح یک پرسش از کاربر. برخی از سایت‌هایی که امنیت بالایی دارند، رمز یکبار مصرف را برای کاربر ارسال می‌کنند و همزمان از او سوالی مربوط به رمز می‌پرسند. به‌همین دلیل احتمال هک‌شدن حساب کاربری صفر می‌شود.

تغییر مداوم رمز؛ از بین‌رفتن خطر کلاهبرداری و سودجویی

کاربرانی که از یک رمز عبور برای چند حساب کاربری استفاده می‌کنند، بیش‌تر در معرض خطر هک‌شدن و لو‌رفتن اطلاعات هستند. اما رمز‌های یکبار مصرف مدام تغییر می‌کنند و با لو‌رفتن آن نیز، خطری کاربر را تهدید نمی‌کند. مدیران کسب‌و‌کار می‌توانند با روش‌های مختلفی از مشاهده پیامک ارسال شده توسط مشتری مطمئن شوند. این ویژگی برای تبلیغات از طریق پیامک نیز کاربرد بسیار زیادی دارد.

رمز OTP و کاربرد آن در نرم‌افزارهای مختلف

احتمالاً از خودتان می‌پرسید که رمز یکبار مصرف چه کاربردی دارد و کجا استفاده می‌شود؟ برای جواب به این سوال ابتدا باید با نوع عملکرد OTP آشنا شوید. رمز‌های یکبار مصرف از سوی کاربر در سیستم وارد می‌شود و بعد از تایید صحت اطلاعات، سیستم اجازه ورود به کاربر را می‌دهد. استفاده از این سیستم رمزنگاری باعث می‌شود تا اطلاعات از طرف کاربر و سیستم درز پیدا نکند.

کم‌کردن خطر لو‌رفتن اطلاعات حساب با رمزهای یکبار مصرف

کم‌کردن خطر لو‌رفتن اطلاعات حساب با رمزهای یکبار مصرف

معمولاً همه کسب‌و‌کار‌هایی که با اطلاعات مشتری به‌طور مستقیم کار می‌کنند باید از رمز‌های یکبار مصرف استفاده کنند.

 • بانک‌ها
 • صرافی‌های آنلاین
 • وزات‌خانه‌ها
 • موسسات و شرکت‌ها

هدف استفاده از رمز OTP  دسترسی امن کاربران و مشتریان به پروفایل شخصی است. علاوه‌بر مزیت‌های امنیتی، رمز یکبار مصرف ویژگی‌های دیگری نیز دارد که موجب پیشرفت در کسب‌و‌کار می‌شود.

انتقال پول با استفاده از رمزهای یکبار مصرف، مطمئن و بدون خطر

انتقال پول با استفاده از رمزهای یکبار مصرف، مطمئن و بدون خطر

 • امنیت بالا
 • تولید رمز بر سه روش و براساس الگوریتم تصادفی
 • افزایش اعتماد کاربران و افزایش استفاده از آن
 • سهولت در استفاده
 • استفاده همزمان چند سازمان از آن
 • بروزرسانی از راه دور با سیستم OTA
 • کاهش هزینه استفاده به‌دلیل نیازنداشتن به ابزار جانبی

بسیاری از سازمان‌ها امکان ارسال کد OTP را فراهم کرده‌اند.اما برای دریافت خدمات رمز یکبار مصرف باید به سرعت ارسال رمز دقت داشت. گاهی پیامک رمز یکبار مصرف با تاخیر زیادی ارسال می‌شود که همین امر موجب نارضایتی مشتری‌ها و کاربران می‌شود.

نحوه فعالسازی رمز OTP؛ برقراری امنیت کسب‌وکار

حوزه‌های مختلف کاری برای افزایش اعتماد مشتریان خود بهتر است از رمز یکبار مصرف استفاده کنند. دریافت امکان ارسال رمز یکبار مصرف نیازی به تنظیمات اضافی ندارد و با خریداری پنل پیامکی امکان راه‌اندازی رایگان آن وجود دارد.

برای فعالسازی رمز OTP در فراز اس ام اس نیازی به ثبت شرکت حقوقی نیست و بلافاصله بعد از خرید پنل پیامکی امکان استفاده از رمز یکبار مصرف وجود دارد. به کمک دستگاه ذخیره شماره موبایل مشتری، اطلاعات تماس کاربر ذخیره می‌شود درنتیجه، از طریق بانک شماره موبایل در پنل کاربری، ارسال هرگونه پیام تبلیغاتی یا خدماتی امکان‌پذیر خواهد بود.

ارسال کد تایید عضویت یکبار مصرف برای افزایش اعتماد کاربران

ارسال پیامک فعالسازی در کمترین زمان در پنل پیامکی فراز اس ام اس

در این مقاله به بررسی مزایای رمز یکبار مصرف برای انجام تراکنش‌های بانکی و ورود به حساب کاربری پرداختیم. با خرید پنل پیامکی فراز اس ام اس قابلیت ارسال رمز ورود و تایید عضویت در دسترس کاربران پنل قرار می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های پیامک‌های خدماتی فراز اس ام اس، سرعت ارسال آن است. زیرا فراز اس ام اس از ماژول Ultra fast send استفاده می‌کند در نتیجه پیامک‌های خدماتی به‌سرعت برای مشتری و کاربر ارسال می‌شود و نارضایتی به‌وجود نمی‌آورد.

دومین ویژگی پیامک‌های خدماتی فراز اس ام اس راه‌اندازی بدون نیاز به تنظیمات پیچیده است. با تنظیم یک پترن ساده می‌توانید برای همه کاربران پیامک ارسال کنید. اگر در زمینه کد OTP سوالی داشتید در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید یا با شماره ۰۲۱۷۴۸۵۳ تماس بگیرید تا کارشناسان فراز اس ام اس پاسخگوی شما باشند.

3/5 - (2 امتیاز)

در کمتر از چند ثانیه از طریق اینترنت پیامک ارسال کنید!

با خرید پنل پیامک می‌توانید از طریق اینترنت به صورت گروهی و انبوه پیامک ارسال کنید حتی پیامک خود را به شماره‌های مسدود ارسال کنید. علاوه بر ارسال پیامک تبلیغاتی و جذب مشتری، می‌توانید سایت و اپلیکیشن خود را به ابزار قدرتمند پیامک مجهز کنید و پیامک های اعتبارسنجی و اطلاع رسانی ارسال کنید.

برای خرید پنل اس ام اس همین الان با شماره 74853-021 تماس بگیرید.

تعرفه و قیمت پنل اس ام اس

نظر شما چیه؟!

سوال یا نظرتان را برای ما بنویسید، کامنت‌ها برای ما مهم هستند و سریع به انها پاسخ می‌دهیم! ما پاسخ نظرات را از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

خرید سامانه پیامک پیشنهاد ویژه

دستگاه‌ ثبت شماره موبایل زرین (پیشنهاد ما)

دستگاه ثبت شماره موبایل زرین یکی از بهترین و قدرتمندترین دستگاه‌های ثبت شماره موبایل در ایران است که با گارانتی شرکت زرین ارتباطات آسیا ارائه می شود و این دستگاه…

مشاهده امکانات
021-78584000