خرید پنل اس ام اس » اصول بازاریابی پیامکی » SOAP چیست؟ مزایا و معایت soap چیست؟

SOAP چیست؟ مزایا و معایت soap چیست؟

اصول بازاریابی پیامکی بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

Simple Object Access Protocol یا SOAP یکی از پروتکل ها مبتنی بر XML است و آن را به منظور ارتباط با سرویس های مبتنی بر وب (وب سرویس) استفاده می نمایند.

SOAP را می توان یکی از بهترین روش های دسترسی به برنامه های متفاوت دانست که تحت زبانهای برنامه نویسی خاصی پیاده سازی شده است. شرکت فراز اس ام اس در سامانه ارسال پیامک با استفاده از این پروتکل و بر پایه زبان های مختلف برنامه نویسی نمونه کدهایی را جهت ارسال پیامک تکی و ارسال انبوه پیامک در اختیار کاربران سامانه قرار داده است که با مراجعه به بخش وبسرویس و نمونه کد API ارسال پیامک در دسترس است.

در سامانه پیامک فراز اس ام اس شما به کمک وب سرویس SOAP می توانند ارسال پیامک را انجام دهید.

ویژگی SOAP چیست؟

  • یکی از ویژگی های این پروتکل Platform Independent بودن آن است. که اجرای کد به هیچ محیط برنامه نویسی وابسته نیست.
    همان طور که اشاره شد بر پایه XML می باشد. همین ویژگی موجب می شود تا ارتباطات بر پایه متن بین ارسال کننده (server) و گیرنده (client) باشد.
  • SAOP در زمان استفاده از firewall مسدود نمی شود و در اجرایش خللی رخ نخواهد داد.
  • SOAP را می توان از پروتکل های قابل اطمینان به شمار آورد.
  • اطلاعات ارسالی ار در حجم مشخصی منتقل می نماید و باید حجم آن مشخص باشد.
  • ارتباطات بر پایه SOAP برای اطمینان و ایجاد اعتماد از تعداد زیادی استاندارد استفاده می نمایند و به صورت ثابت نمی توان استاندارد خاصی را نام برد.

 

معایب SOAP چیست؟

همانطور که اولین حرف از حروف تشکیل دهنده ‏SOAP حرف S و اول کلمه Simple است و باعث شده تا در این سیستم سادگی مقدم بر هرچیز باشد. برای همین در SOAP بسیاری از کاستی ‏ها دیده می‌‏شود، که یکی از مهمترین آنها امنیت و قابلیت اعتماد پایین است. البته لازم به ذکر است که همین کاستی باعث شده است که تولیدکنندگان نرم‏ افزار به این فکر بیفتند تا SOAP را توسعه دهند و استانداردهای جدیدتری با امکانات بیشتری تولید کنند.

 

کاربرد soap

استفاده از وب سرویس در هیچ برنامه و ابزاری برای طراح محدودیت ایجاد نمی کند، به این معنی که هر برنامه نویس کامپیوتری، با هر زبان برنامه نویسی می‌تواند از وب سرویس soap استفاده نماید.

شایان ذکر است که بسیاری از نرم افزار های آماده در بازار نیز اتصال به وب سرویس را در خود از ابتدا تعبیه کرده اند، برای این مورد میتوان به نرم افزار های مالی مانند هلو برای ارسال پیامک از طریق حسابداری هلو یا نرم افزار آموزشگاهی مانند تایس اشاره کرد که در آن بخشی در نظر گرفته شده است که تنها کاربر کافیست مقادیرURL وب سرویس REST را در آن جایگزین نماید تا برنامه به سامانه فراز اس ام اس متصل گردد.

 

واضح است که برخی از موارد و ویژگی های SOAP در ارتباط وب سرویس می تواند نقطه ضعف و یا معایب این پروتکل باشد. نظر شما در مورد soap چیست؟ شما از وب سرویس soap برای چه کاری استفاده کرده اید؟ نظرتان را با کاربران فراز اس ام اس به اشتراک بگذارید.

به دنبال رشد کسب و کارتان هستید؟

با خرید سامانه پیامک کسب و کار خود را توسعه دهید، می توانید علاوه بر ارسال پیامک تبلیغاتی و جذب مشتری، سایت و اپلیکیشن خود را به ابزار قدرتمند پیامک مجهز کنید.

برای خرید پنل اس ام اس همین الان با شماره 71333036-021 تماس بگیرید.

ثبت نام و ارسال پیامک

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

دیدگاه شما می تواند در حل مشکل دیگران راهگشا باشد، به صورت فارسی نظرتان را ارسال کنید

مشاوره رایگان 71333036-021 خرید سامانه پیامک
021-71333036