1. خرید پنل اس ام اس
  2. معرفی پنل اس ام اس
  3. SOAP چیست؟

SOAP چیست؟

Simple Object Access Protocol یا SOAP یکی از پروتکل ها مبتنی بر XML است و آن را به منظور ارتباط با سرویس های مبتنی بر وب (وب سرویس) استفاده می نمایند.

SOAP را می توان یکی از بهترین روش های دسترسی به برنامه های متفاوتی دانست که تحت زبانهای برنامه نویسی خاصی پیاده سازی شده است. شرکت فراز اس ام اس در سامانه ارسال پیامک با استفاده از این پروتکل و بر پایه زبان های مختلف برنامه نویسی نمونه کدهایی را جهت ارسال تکی و انبوه در اختیار کاربران سامانه های خود قرار داده است که با مراجعه به بخش وبسرویس سامانه پیامک در دسترس است.

کاربران می توانند ارسال پیامک را از طریق سرویس که ممکن است به صورت مختلف نوشته شده باشد و یا به صورت متفاوت در حال کارکرد باشد را پیاده سازی کنند

در این بین SOAP دارای ویژگی های خاصی است که در ادامه به آن پرداخته می شود:

ویژگی SOAP چیست؟

  • یکی از ویژگی های این پروتکل Platform Independent بودن آن است. به عبارتی برای اجرا به هیچ محیطی وابسته نیست.
    همان طور که اشاره شد بر پایه XML می باشد. همین ویژگی موجب می شود تا ارتباطات بر پایه متن بین ارسال کننده (server) و گیرنده (client) باشد.
  • SAOP در زمان استفاده از firewall مسدود نمی شود و در اجرایش خللی رخ نخواهد داد.
  • SOAP را می توان از پروتکل های قابل اطمینان به شمار آورد.
  • اطلاعات ارسالی ار در حجم مشخصی منتقل می نماید و باید حجم آن مشخص باشد.
  • ارتباطات بر پایه SOAP برای اطمینان و ایجاد اعتماد از تعداد زیادی استاندارد استفاده می نمایند و به صورت ثابت نمی توان استاندارد خاصی را نام برد.

 

معایب SOAP

همانطور که می‏د‏انید اولین حرف از حروف تشکیل دهنده ‏SOAP حرف S و اول کلمه Simple است. همین مورد، باعث شده است تا در این سیستم سادگی مقدم بر هرچیز باشد. برای همین در SOAP بسیاری از کاستی ‏ها دیده می‏شود، که یکی از مهمترین آنها امنیت و قابلیت اعتماد پایین است.

همین کاستی باعث شده است که تولیدکنندگان نرم‏ افزار به این فکر بیفتند تا SOAP را توسعه دهند و استانداردهای جدیدتری با امکانات بیشتری تولید کنند.

استاندارد تولید شده توسط مایکروسافت با نام GXA) Global XML Web Services Architecture) ارائه شد. که یک پیاده‏ سازی از آن WSE) Web Services Enhancements) است. WSE یک ابزار قدرتمند است که شما با استفاده از DotNet Framework و WSE می توانید وب سرویس های امن و قدرتمند بنویسید. به بیان ساده‏ تر WSE ابزار شما برای طراحی و ساخت وب سرویس ها با .NET می باشد. WSE را می توانید از سایت Microsoft بارگیری کرده و نصب کنید.

 

کاربرد soap

استفاده از وب سرویس در هیچ برنامه و ابزاری برای طراح محدودیت ایجاد نمی کند، به این معنی که هر برنامه نویس کامپیوتری، با هر زبان برنامه نویسی میتواند از وب سرویس استفاده نماید.

شایان ذکر است که بسیاری از نرم افزار های آماده در بازار نیز اتصال به وب سرویس را در خود از ابتدا تعبیه کرده اند، برای این مورد میتوان به نرم افزار های مالی مانند هلو برای ارسال پیامک از طریق حسابداری هلو یا نرم افزار آموزشگاهی مانند تایس اشاره کرد که در آن بخشی در نظر گرفته شده است که تنها کاربر کافیست مقادیرURL وب سرویس REST را در آن جایگزین نماید تا برنامه به سامانه فراز اس ام اس متصل گردد.

 

واضح است که برخی از موارد و ویژگی های SOAP در ارتباط وب سرویس می تواند نقطه ضعف و یا معایب این پروتکل باشد اما آنچه که مسلم است این است که جزو جدانشدنی آن نیز محسوب می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست